En storbildsskärm kommer att finnas på plats i Plantis på torsdag.
Sverige möter USA i fotbolls-VM och förhoppningen är att många ska kunna följa Falköpings Madelen Janogy från hemmaplan.
– Vi tänker att det här är något otroligt häftigt, säger Maria Skölving, ordförande i Falköping KIK.

På torsdag kan Falköpingsborna se VM-matchen Sverige-USA i Plantis. (Bilden är tagen i samband med utomhusbio vid ett tidigare tillfälle)
Torsdagens VM-match kommer att sändas på storbild i Plantis.
– Det är jäkligt roligt. Joakim Ågren från företaget Lejoma ringde upp och sa att vi har en Falköpings profil att supporta, berättar Kultur och fritidschef Mia Wallengren
Annons
Annons
Företaget lånar ut en storbildsskärm och kommunen står för det praktiska och arrangemanget.
– Det är kul att kunna gå igång och styra upp det här på så kort varsel.
Mia Wallengren tycker att det är roligt att kommunen har kunnat ordna med det praktiska på kort tid för att kunna erbjuda Falköpingsborna en möjlighet att följa matchen tillsammans.
Falköpings KIK är värdar
Det är Madelen Janogys gamla klubb, Falköpings KIK som kommer att stå för värdskapet under torsdagen.
Klubbens ordförande Maria Skölving hoppas på mycket folk och härlig stämning. De som kommer får själva ta med picnic, filtar och stolar. Falköpings KIK finns på plats för att folk ska få en bra och trygg stund i Plantis.
– Vi är jättestolta över Madelen. Vi vill visa att även om man kommer från lilla Falköping så kan man nå landslaget.