HV Dans tävlade på GP-tävlingen Växjöbuggen i helgen.
Då utmärkte sig tre par lite extra.

HV Dans imponerade på Växjöbuggen.
HV Dans ställde upp med tolv dansare i Småland. Först ut var Arvid Jönsson och Elin Löfgren i vuxen B. Paret svarade för en kanonrunda i semifinalen och mottog ettor från samtliga domare, vilket gav en direktplats till finalen. Väl där stod paret för en ny bra insats och blev till sist trea i finalen.
Annons
Annons
Därefter gick Madeleine Holmlind och Jacob Berggren samt Malin Johansson och Filip Söderqvist in i tävlingen i klassen vuxen A.
Holmlind/Berggren imponerade i den inledande långsamma rundan för att sedan dansa sin bästa runda någonsin i efterföljande snabba rundan. Den imponerande prestationen gav också guld.
Johansson/Söderqvist gjorde det också bra och dansade två nästan perfekta rundor och fick ta emot silvret.
För HV Dans väntar härnäst en tävling i Götene till helgen.

Det blev fina placeringar för HV Dans på Växjöbuggen.

Det blev fina placeringar för HV Dans på Växjöbuggen.