Annons

Annons

Annons

Falköping: Månaderna med corona

Månaderna med corona i Falköping: ”Har haft stängt i tre månader, men äntligen kan vi ha öppet igen”

Coronapandemin förändrade verkligheten över en natt. För butiksägarna kom råden om karantän som en kalldusch - som inte tycks ha något slut. Vi har pratat med Falköpings butiker om hur krisen påverkar dem. I dag intervjuas Ann-Britt och Mats Johansson som sedan fyra år tillbaka driver vintage- och secondhandbutiken Byrålådan.

Mats och Ann-Britt Johansson har äntligen öppnat upp sin vintage- och secondhandbutik Byrålådan efter att ha hållit stängt i tre månader.

Bild: Amina Johansson

Annons

För Ann-Britt och Mats Johansson som driver vintage- och secondhandbutiken Byrålådan i Falköping har månaderna med corona varit väldigt lugna jämfört med många andra butiksägare. De har nämligen haft butiken nedstängd i tre månader.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan