Annons

Annons

Annons

Dystra prognosen: Fortsatt ostadigt väder i helgen

Bild: TT

Annons

Regnskurar och ovanligt låga temperaturer fortsätter att dominera i helgen i både Småland och Västergötland. Likadant ser det ut även nästa vecka – men i vissa delar av landet gör sig sommarvädret påmint.

Den som längtar efter sommar och sol får vänta ett tag till, under fredagen ser det ut att bli en hel del regn och rusk i Sverige. Det är framför allt i Norrland och Götaland som regnet kommer att falla. Helgen kan bli aningen torrare, men det är inget pangväder på väg.

– Det är fortsatt ostadigt väder att vänta i helgen, säger Moa Hallberg, meteorolog på SMHI.

Annons

Under lördagen finns det solchanser i stora delar av landet, undantaget är Norrland där det blir fortsatt molnigt. Men det finns även risk för skurar under lördagen.

Annons

Störst möjlighet för sol och värme är det i Östra Svealand i helgen. Där kan det bli över 20 grader. I övriga landet är temperaturerna fortfarande under det normala i helgen.

– På de flesta håll ligger vi någon grad under 20.

Det ostadiga vädret ser ut att hålla i sig in i nästa vecka.

– Det kan såklart vara sol emellanåt men också en del regn så det är fortsatt varierande i prognosen in på nästa vecka, säger Moa Hallberg.

TT.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan