I våras gav regeringen ett akut stöd till idrotten på 500 miljoner kronor. Sedan tidigare står det klart att det kommer ytterligare ett krisstöd till idrotten på en miljard kronor.
Under en presskonferens på fredagen presenterade Amanda Lind lite närmare hur det stödet ska fördelas.
Den största förändringen mot hur det såg ut senast regeringen delad ut pengar är att man nu justerar så att syftet med pengarna blir att säkra idrottens överlevnad.
Annons
Annons
– Det ska komma dit behovet är som störst. Det ska tas hänsyn till behov och orättvisor. Vi ska inte enbart titta på inkomstbortfall, utan hjälpa föreningar att överleva. Det ska inte vara en bonus för att värva dyra spelare, säger Lind under presskonferensen.
Precis som förra gången är det nu Riksidrottsförbundet som kommer fördela stödet och det är upp till föreningarna själva att söka ett bidrag.