Annons

Annons

Annons

Floby

AC Floby storsatsar på nya maskiner - byter ut en fjärdedel av produktionsflödena

AC Floby köper in tre nya produktionsflöden för att effektivisera och förbättra sin tillverkning. En fjärdedel av deras flöden är det som kommer att ersättas, vilket gör det till en stor investering för framtiden.

– Verkningsgraden kommer att bli väsentligt högre än tidigare lines, säger Magnus Johansson, som är försäljnings- och marknadschef på bolaget.

Text

AC Floby satsar på nya maskiner.

Bild: Peo Janson

Annons

AC Floby satsar på tre nya produktionsflöden för förbättra sin tillverkningsprocess. De nya maskinerna ska vara lättare att underhålla och lättare att ställa om produktionen på. Samtidigt ska de även vara bättre för arbetsmiljön på grund av minskat buller.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på falkopingstidning.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan