Annons

Annons

Annons

Västra Götalands län

Nämnden vill att Skolinspektionen säger nej till Olinsgymnasiet i Falköping: ”De här programmen är inte för oss”

Barn- och utbildningsnämnden i Falköpings kommun vill att Skolinspektionen ska ge avslag på Olinsgymnasiets ansökan om att få starta två gymnasieprogram i Falköping.

– Det råder en stor överetablering för de här två programmen, säger barn- och utbildningsnämndens ordförande Eva Dahlgren (C).

Det finns redan ett överskott på platser på samhällsvetenskapsprogrammet och ekonomiprogrammet i Skaraborgs skolor. Därför vill barn- och utbildningsnämnden att Skolinspektionen ska avslå Olinsgymnasiets ansökan om att få starta en skola med dessa program i Falköping. Bilden är från ett tidigare studentfirande på Ållebergsgymnasiet.

Bild: Petra Markrud

Annons

Barn- och utbildningsnämnden hade uppe ärendet vid sitt sammanträde under tisdagen och beslutade att föreslå att Skolinspektionen ska avslå Olinsgymnasiets ansökan om att få starta en fristående gymnasieskola i Falköping.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan