Annons

Annons

Annons

Västra Götalands län

A-traktorerna kräver fler kontroller av polisen - yrkestrafiken drabbas: ”Det är inte bra”

Trafikpolisen får lägga mer tid än förut på att göra tekniska kontroller av A-traktorer. Det inkräktar på kärnuppdraget: kontroller av yrkestrafiken.

– Det är inte bra. Det är egentligen det som bilinspektörerna är anställda för, säger Andreas Lindholm, gruppchef för Trafikpolisen Skaraborg.

Text

Andreas Lindholm, gruppchef för Trafikpolisen i Skaraborg, märker att arbetet med att göra undersökningar av A-traktorer tar mer tid än förut.

Bild: Anna Kuylenstierna

Annons

Det här är ett scenario som har blivit vanligare: En A-traktor körs betydligt snabbare än 30 kilometer i timmen och stoppas av polisen. Föraren är under 18 år och har bara körkort för moped eller traktor, men kör alltså bil. Föraren kan åtalas för olovlig körning, traktor- eller mopedkörkortet återkallas och förarens möjlighet att få körkortstillstånd för körkort för bil kan påverkas.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan