Den kropp som anträffades under dykningarna i går i Nossan är en kvinnokropp och det är med stor sannolikhet den sedan tidigare försvunna Amela från Grästorp, det meddelar polisen på sin hemsida.
Annons
Därmed rubriceras misstanken om, från människorov till mord.
Annons
Kroppen är ännu inte undersökt för en identifiering, men polisen uppger att signalement och klädsel stämmer överens.
Dödsorsaken är inte fastställd men nu går utredningen vidare med misstanke gällande mord, då detta inte kan uteslutas i nuläget.
Kroppen anträffades på lördagen av frivilliga vid dykningar i Nossan. Dykningar genomfördes efter att en privatperson med hund som markerar döda personer pekat ut en plats där hunden markerat.
Kroppen lämnades över till Sjöpolisen som också befann sig på platsen.
Platsen där kvinnan anträffades spärrades av för en kriminalteknisk undersökning, avspärrningen är hävd.
Amela anmäldes försvunnen i mitten av februari. Hon ska vid 22-tiden under söndagskvällen ha gått ut på en promenad. Vid 00.30 ska hon via ett sms ha meddelat att hon snart skulle komma hem, men hon dök aldrig upp och sedan dess har en omfattande sökinsats pågått i Grästorp. Bland annat med hjälp av helikopter, drönare och hundpatruller.
Dagen efter att Amela anmälts förvunnen anhölls en man i 40-årsåldern och häktades senare, på sannolika skäl misstänkt för människorov. Vilket är den starkare misstankegraden.
Annons
Annons
Det som ligger till grund för polisens intresse för mannen är vad han själv sagt.
– Det var han som kontaktade polisen. Jag kan bekräfta att han träffade flickan på kvällen och är den sista vi känner till som haft kontakt med henne, säger kammaråklagare Lars Johansson till TT.
Kvinnans anhöriga är underrättade.
Kroppen kommer nu att undersökas för att fastställa dödsorsak och identitet.
Fotnot: Texten uppdateras...