Individuella DM i bowling för Västergötland går till som så att varje klubb arrangerar kval i sin hemmahall och får sedan skicka de bästa (baserat på hur många starter som har gjorts i kvalet) till semifinal.
Semifinalspelet avgörs på några olika platser (geografisk indelning) runt om i distriktet samma dag som finalspelet sedan avgörs på ett och samma ställe för såväl damer som herrar.
I år var det Bowlingstället i Falköping som var finalarena och tävlingen genomfördes i lördags.
Många riktigt duktiga spelare var på plats och den som tilldrog sig det största intresset var James Blomgren från Team Alingsås BC. Han tog nämligen VM-guld (!) så sent som i november i fjol och blev på kuppen nominerad till Radiosportens omtalade Jerringpris.
Annons

Världsmästaren James Blomgren fick nöja sig med en delad femteplats.
Bild: Olof Darius
Annons
Men bara för att man vinner VM är det ingen garanti att man också tar hem DM i Västergötland. Det fick Blomgren erfara, han åkte nämligen ut när det var sex spelare kvar och fick därmed nöja sig med en delad femteplats.
Trots detta gick segern till Blomgrens klubb, Team Alingsås BC. I finalen möttes för övrigt klubbkompisarna Gustav Johansson och Robin Skans, den förstnämnde vann med siffrorna 222–195 (en serie).
På fjärde plats i herrklassen kom Albin Wahlström från Marbodal BS i Tidaholm.

Tyvärr gjorde BK Odens Tilda Lindberg en dålig serie och blev utslagen när endast fyra spelare återstod i damklassen.
Bild: Olof Darius
Motsvarande placering, alltså fyra, blev det för Tilda Lindberg från BK Oden Falköping i damklassen. Tilda gjorde en jättebra turnering, men när det var fyra spelare kvar och dessa skulle bli tre, då stämde det inte alls för Tilda, som underpresterade och tyvärr blev utslagen.

Sofia Lassila, BK Calluna, kom tvåa i damklassen.
Bild: Olof Darius
Finalen utkämpades mellan Linda Haglund från BK Skrufscha i Vänersborg och Sofia Lassila från BK Calluna i Borås. Det var riktigt rafflande, men till slut vann Linda med siffrorna 203–179.
Annons
Annons

Mästarinnan Linda Haglund från BK Skrufscha.
Bild: Olof Darius
Resultat
Individuella DM, bowling, Falköping
Herrar: 1. Gustav Johansson, Team Alingsås BC, 2. Robin Skans, Team Alingsås BC, 3. Kim Karlsson, Team Mariestad BK, 4. Albin Wahlström, Marbodal BS.
Damer: 1. Linda Haglund, BK Skrufscha, 2. Sofia Lassila, BK Calluna, 3. Tekauita Enesi, BK Ös På, 4. Tilda Lindberg, BK Oden Falköping.

De fyra bästa herrarna, från vänster Kim Karlsson, Team Mariestad (blå), Gustav Johansson, Team Alingsås (delvis skymd), Robin Skans, Team Alingsås, och Albin Wahlström, Marbodal BS (röd).
Bild: Olof Darius

Albin Wahlström och Gustav Johansson.
Bild: Olof Darius

Tilda Lindberg begrundar sitt öde.
Bild: Olof Darius

Trean i damklassen, Tekauita Enesi från BK Ös På i Tibro.
Bild: Olof Darius