Annons

Annons

Annons

Bygga och bo i Falköping

Vårdcentral Oden renoverad – ”Lägger solceller där vi kan”

Nya fönster, nytt tak och en solcellsanläggning på taket.

Sedan början av mars har fastigheten där vårdcentralen Oden ligger renoverats.

– Fönster är inte bytta sedan huset byggdes i början av 1950-talet, säger fastighetsförvaltare Fredrik Olausson.

Text

De gamlafnöstre från 1950-talets början har bytts ut, taken har lagt om och solceller har monterats under våren underhållsarbeten på fastigheten där värdcentralen Oden ligger.

Bild: Peo Janson

Annons

Det är Samhällsbyggnadsbolaget Norden AB som äger fastigheten Läkaren 5, där vårdcentralen Oden ligger i en byggnad i tre och fyra våningar från början av 1950-talet.

– Fönstren var inte bytta sedan dess, säger Fredrik Olausson, fastighetsförvaltare för Samhällsbyggnadsbolaget med ansvar för bolagets samhällsfastigheter i bland annat Skaraborg.

Att byta fönster och lägga om taket har varit en ren underhållsåtgärd, konstaterar han.

Annons

Annons

Arbetet inleddes i början av mars när ställningarna restes runt byggnaden.

– Fönsterbytena har skett i samarbete med personal och chefer på vårdcentralen, för att störa så lite som möjligt.

När taket lagts om monterades en stor solcellsanläggning.

– Den har en effekt på 75 kilowatt. Teoretiskt bör anläggningen kunna producera drygt 60 000 kilowattimmar om året, säger Fredrik Olausson.

Det täcker inte fullt ut bolagets förbrukning i fastigheten.

Fredrik Olausson säger att säger att solcellsanläggningar ingår i ett miljömål Samhällsbyggnadsbolaget har:

– Solceller installeras där vi har möjlighet att göra det, det måste inte ske i samband med större renoveringar.

Tim Falk från Falköpings Måleri målar om en bit putsad fasad mot S:t Olofsgatan. Målarna har haft mycket att göra, bland annat med att laga och måla innerväggar efter bytet av 160 fönster.

Bild: Peo Janson

Arbetena på vårdcentralen kommer att fortsätta juni ut.

– Det stora åtgärderna är klara. Nu pågår en del plåtslageri, vi målar runt fönster invändigt och arbetar med entrépartiet, säger Fredrik Olausson.

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB är grundat av den förre S-politikern Ilija Batljan 2016.

Fastigheten Läkaren 5 ingick i ett bestånd ägt av Hemfosa Fastigheter som köptes av Samhällsbyggnadsbolaget 2019. På fastigheten ligger byggnaden där vårdcentralen Oden finns och parkeringsplatserna utmed S:t Olofsgatan.

Annons

Nya aluminiumfönster, omlagt tak, solceller – fastigheten där vårdcentralen Oden ligger har varit täckt av byggnadsställningar under vårens underhållsarbeten.

Bild: Peo Janson

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan