Annons

Annons

Annons

Kultur & Nöje

Illustratören släpper ny barnbok – firar med vernissage: ”Den bästa hittills”

79 tavlor om en snäll och färgrik traktor med alla sina vänner på olika äventyr. De hänger nu i kafét på Mellomgården i Norra Lundby. Den lokala konstnären Lasse Holgersson är en av Kulturveckans utställare och han är dessutom aktuell med en ny barnbok om traktorn Plutt, som han överväger att skicka till en celebritet.

Text

Med hjälp av akvarell, vatten och konstnären Lasse Holgerssons stadiga hand kommer traktorn Plutt och alla hans upptåg till liv genom illustrationer. Den 15-23 oktober ställer Lasse ut dem, i samband med sitt boksläpp av ”Traktorn Plutt och havet”.

Bild: Julia Kråklind

Annons

När Lasse Holgerssons två döttrar var små läste han och hans fru många barnböcker för dem hemma i Norra Lundby. Plötsligt fick den lokala illustratören och konstnären idén att det hade varit roligt att skapa en alldeles egen. Eftersom han är mer än måttligt intresserad av fordon var det en rödlila traktor som fick huvudrollen.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Därefter 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på falkopingstidning.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan