Annons

Annons

Annons

Gällkvist

Hon lockar fler till ambulansyrket – prisas som handledare

Årets studenthandledare 2022 heter Helena Ousbäck, bor i Skövde och jobbar vid Ambulansen Skaraborgs sjukhus. Hon beskriver sitt arbete som omväxlande, roligt och kort sagt ”världens bästa jobb”. Men utmärkelsen var hon minst sagt inte beredd på.

– Jag visste inte ens om att priset fanns, eller att jag blivit nominerad, säger hon med ett skratt.

Text

Det blev en Skövdebo som utnämndes till Årets studenthandledare 2022. På fredag tar ambulanssjuksköterskan Helena Ousbäck emot priset vid Vårdgalan i Stockholm. ”Att vara studenthandledare är ett av mina ansvarsområden och något jag tycker är jättekul”, berättar hon.

Bild: Pressfoto

Annons

Den 27 oktober fick Helena Ousbäck reda på att hon blivit utsedd till Årets studenthandledare 2022 av Vårdförbundet. Nu har nyheten hunnit sjunka in lite, enligt henne själv, men hon kan fortfarande inte helt greppa att hon blivit en av landets förebilder:

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på falkopingstidning.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan