Vi beklagar att vårt inlägg i jämställdhetsfrågorna besvaras med en rad härskartekniker av Kommunfullmäktiges förste 1:e vice ordförande Anders Winlöf (M). Retorik som vi trodde att vi att vi lämnat bakom oss.
Det är förvånande att Anders Winlöf, reducerar jämställdhetsfrågorna till klotterplanksretorik och klappar på huvudet. Det är en urgammal manlig strategi att förminska och göra sig lustig över engagerade och kunniga kvinnor. Speciellt när argumenten tryter!
Annons
Annons
De sexistiska anspelningar som hänvisas till är helt och hållet skribentens egna. Att sedan rekommendera oss att le och vara snälla är så motbjudande grabbigt att det inte ens är värt att kommentera. Så Anders Winlöf bespara oss dina lustigheter som bara blir plumpa, kom tillbaks när du är mogen för en seriös diskussion.
En fråga till Vänsterpartiet: Delar ni verkligen uppfattningen som era samarbetspartier i minoriteten uttrycker? Intressant att veta eftersom ni ivrigt framför hur bra er samverkan fungerar!
För socialdemokraterna i Falköping
Ingvor Bergman
Julia Björck
Helene Svensson
Johanna Svensson
Läs mer: Jämställdhetsdebatten: Vi sätter inte snopp eller snippa först
Läs mer: ”Backar årtionden” – S-kritik mot färre kvinnor i styret
Läs mer: ”Felaktig bild” – här är svaret på S-kritiken om jämställdhet
Läs mer: Kommunalrådet visar okunskap om jämställdheten