Annons

Annons

Annons

Falköping

Självmord och upplopp på ungdomshem: ”Det som har skett får inte ske”

Det blir upplopp och placerade unga försöker rymma.

En tonåring begår självmord.

Dessa allvarliga händelser inträffar inom loppet av några veckor på Margretelunds Sis-hem i Gudhem sommaren 2022.

Ivo, Inspektionen för vård och omsorg, bedömer att situationen på Sis-hemmet är ”mycket allvarlig”. En uppföljande kontroll ska göras av Ivo under våren 2023.

Text

Ivo, Inspektionen för vård och omsorg, bedömer att situationen på Margretelunds ungdomshem är ”mycket allvarlig”. I somras tog en tonåring livet av sig på en av ungdomshemmets avdelningar i Gudhem. Bilderna är genrebilder. Foto: Marcus Ericsson, Fredrik Sandberg

Annons

I juni tog en tonåring, som vårdades på ungdomshemmet i Gudhem, sitt liv. Ivo, inspektionen för vård och omsorg, har konstaterat att Sis, Statens institutionsstyrelse, som driver hemmet, har brustit i sin tillsyn och i sina bedömningar av tonåringen, som hade förhöjd risk att begå självmord.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på falkopingstidning.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan