Annons

Annons

Annons

Vartofta/Kättilstorp

Läsartext
Mannen som försvann får nytt liv i Falekvarna

Vårens föreläsningsserie ”Falekvarna-akademin” inleds nu på lördag med berättelsen om emigranten Carl Arvid Sandgren, som föddes 1893 på gården Kulan, ett stenkast från ”Kaffekvarnen”.

Detta är en läsartext.

År 1914, strax innan första världskriget bröt ut, utvandrade han till Minneapolis i Minnesota där han i många år bodde. Så småningom slutade breven komma och till sist blev han dödförklarad.

Men vad hände egentligen med Arvid?

Ted Rosvall berättar om alla sina försök att hitta mannen som försvann och om hur det till sist gick. Ted ger också exempel på andra Falbygdsemigranter från bland annat Slöta, Vartofta och Luttra.

Annons

Annons

Det är Slöta Natur- och Hembygdsförening som, tillsammans med Studieförbundet Vuxenskolan, arrangerar föreläsningsserien, som också innefattar ett geologiskt föredrag av Torbjörn Persson, ett om Falbygdens Natur med Åke Abrahamsson och ett om orkidéer och andra rara växter med Jan Lindholm.

Ted Rosvall

Vad hände med Carl Arvid Sandgren på andra sidan Atlanten. Kanske kan Ted Rosvall kasta lite ljus över levnadsödet?

Bild: Privat

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan