Annons

Annons

Annons

Falköping

Insändare
FEAB:s räkning - höll på att trilla av stolen

Nog med att allt just nu blir dyrare och dyrare för varje månad som går. Vissa prishöjningar förstår jag mer än andra. Men att ett bolag som FEAB kan med att höja, de redan höga avgifterna förvånar mig.

Detta är en insändare.Åsikterna är skribentens egna.

Bild: Henrik Flygare, Peo Janson

Annons

Ett bolag som dessutom har monopol på marknaden. Jag kan som kund inte ens välja bort det mot något annat.

Jag kan förstå att elhandelsbolagen behöver höja och sänka sina priser allt eftersom elbörsen förändras. Men varför höjer FEAB sina priser? Och varför är priserna så fruktansvärt höga?

Jag höll på att trilla av stolen senaste fakturan. Min elhandelsfaktura landade på knappt 1000kr. Jag har knappt förbrukat 900kWh för februari månad. Men ändå tvingas jag betala strax över 1 800 kronor till FEAB.

Annons

Annons

Till FEAB betalas numera 5 olika avgifter. Abonnemang, elöverföring, effektavgift, höglastavgift och Energiskatt.

Behövde ni pengar till erat nya kontor eller varför sådana priser? Det är väl ändå inte tanken att jag till er ska behöva betala strax över 2kr/kWh?

G:SON

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan