Det blev en riktig storseger för Fröjered mot Sandhem borta i Tidaholmssexan på fredagskvällen. Matchen slutade 8–1 (3–0).
Fyramålsskytt i Fröjered blev lagkaptenen Andreas Dahlén.
– Inte varje dag man gör fyra mål, men det har hänt tidigare. Det är kanske fyra år sedan eller så, säger Dahlén.
Det var Fröjereds match från början till slut även om det var hyfsat jämnt i mittpartiet.
Annons
– Första halvtimmen var bra från vår sida, sedan föll vi tyvärr in i Sandhems tempo och kom inte upp i nivå. Men mot slutet av matchen hittade vi tillbaka och kunde sätta ytterligare ett antal bollar i nät, säger Andreas Dahlén.
Annons
Det var främst segern, tre viktiga poäng och ett antal plusmål Fröjered tog med sig från Sandhems IP.
– Det var väl ingen större match, men det är inte så noga hur det ser ut så länge man vinner, säger Andreas Dahlén.
Målskyttar för Fröjered var Andreas Dahlén 4, Alexander Wiman 2, Sebastian Löf samt självmål. Sandhems tröstmål, som betydde 1–4, gjordes av Andreas Andersson.