Ja, stora delar av världseliten i orientering är samlad i Skellefteå det här veckoslutet. Arrangemanget inleddes under torsdagen med en deltävling i Swedish League.
Startfältet var mycket starkt och på damsidan visade den tidigare FAIK-tjejen Sara Hagström än en gång att hon är en världslöpare. Hon sprang nämligen in på andra plats bakom Tove Alexandersson, som därmed tog ännu en meriterande seger i sin fantastiska karriär.
Annons
Annons
Tove Alexandersson var 27 sekunder före Sara Hagström och 47 sekunder före trean, också det en svenska, Hanna Lundberg från OK Renen.
– Planen var bara att orientera och ha roligt. Och det har jag gjort. Jag älskar de här dagarna, det är den bästa tiden på året, säger Sara Hagström i ett pressmeddelande.
-Man kan inte dölja att vi är stora favoriter på papperet, säger Hagström.
I damernas elitklass deltog också FAIK:s Alva Sonesson. I det närmare 100 tjejer stora startfältet kom hon på en fin 33:e plats. Hon var 7.01 efter Tove Alexandersson.
Alva Sonessons lillasyster, Elsa, sprang i D20 Elit och gjorde det riktigt bra. Hon kom på sjunde plats, slagen med 2.01 av vinnande Pia Young Vik från OK Linné.
I den här klassen var det runt 80 startande.
Nu väntar alltså en riktig klassiker för alla orienterare den kommande helgen, lördag-söndag. Det handlar om Tiomilastafetten. På damsidan blir IFK Göteborgs damer med Sara Hagström i laget storfavorit.