Det var dessutom premiär för en ny tävlingsform, lagtävling.

– Jättekul att få kämpa ihop i ett lag i många olika stilar. Vi lyckades kamma hem två vinster i lagtävlingen, Kids och Juniorlaget och hela 13 placeringar i Performing Arts, berättar en stolt Jenny Johansson i Falköpingsklubben.

Resultat

Team Nationals Adult - 2:a i lagtävlingen

2) HipHop Duo Ella Eklund och Sanna Olerot

..

Resultat

Team Nationals Adult - 2:a i lagtävlingen

2) HipHop Duo Ella Eklund och Sanna Olerot

1) Freestyle Discojazz Solo Linnea Fredriksson

1) Slowdance Solo Natalie Forsberg

1) Disco Duo Hanna Johansson och Malva Bergh

2) Disco Small Team Ella Nordqvist, Iara Rocha och Ajla Muric

Team Nationals Junior - 1:a i lagtävlingen

1) Hip Hop Duo Mabelle Hanna och Filippa Mann

2) HipHop Trio Natalie Engdahl, Lisa Gegerfelt och Lisa Dahlström

1) Freestyle Discojazz Solo Malva Bergh

1) Slowdance Solo Ella Eklund

1) Battle Antonio Iljazim

Lagtävling 0-12 år - 1:a i lagtävlingen

2) HipHop Duo Thilia Hoffrén och Tuva Hoffren

2) HipHop Trio Freja Brandt, Smilla Almevad och Meja Alexandersson

1) Freestyle Discojazz Solo Lovisa Johansson

1) Slowdance Solo Engla Westerling

1) Battle Elmer Eklund

2) Disco Small Team Maja Lyckebäck, Englla Westerling, Elsas Lindström, Aaliyah Johansson och Lina Helander

1) Disco Duo Maja Olerot och Stina Callenvik

Performing Arts resultat

1) Modern/Lyrical Small Team Art Stars

1) Modern/Lyrical Solo Adult Hanna Johansson

2) Modern/Lyrical Solo Adult Ella Nordqvist

1) Modern/Lyrical Solo Junior Julia Lind

2) Modern/Lyrical Solo Junior Isa Wig

3) Modern/Lyrical Solo Junior Alexander Bergström

2) Modern/Lyrical Solo Junior Tyra Dyberg

1) Modern/Lyrical Duo Junior Alexander Bergström och Julia Lind

3) Modern/Lyrical Duo Children/Kids Alva Larsson och Milinda Fredriksson

1) Show Big Team Art Stars Junior

1) Show Duo Junior Elvira Fredrikson och Natalie Forsberg

2) Show Duo Junior Ella Eklund & Malva Bergh

2) Show Solo Children Maja Lyckebäck

Annons