Fler sökande än platser – högre tryck i år på Ållebergsgymnasiet
FALKÖPINGRedan efter första sökomgången har Ållebergsgymnasiet fler sökande än platser.
– Det är ännu större söktryck än i fjol, konstaterar gymnasiechef Torbjörn Karlsson.
Trenden med att en större andel elever väljer program på hemorten fortsätter.
HANDBOLLTidigare under säsongen gjorde Herman Dyberg, 17, A-lagsdebut i IFK Skövde.
Nu skriver Falköpingskillen juniorkontrakt med klubben.
– Att få detta kontrakt visar ju att man gjort något bra, säger Dyberg på klubbens hemsida.
FALKÖPINGProjektet Tagga lov har i flera års tid erbjudit gratis aktiviteter för alla barn under skolloven.
Nu har det statliga stödet försvunnit och hur satsningen blir i framtiden är oklart.
– Men Tagga lov kommer att finnas kvar, säger projektledaren Joel Sundberg.
SKARABORGSedan oktober har 26 bedrägerier gjorts i Skaraborg och i snitt har de utsatta förlorat 74 118 kronor.
Sammanlagt är 1 927 068 kronor försvunna på kort tid.
– Det här har blivit ett samhällsproblem, säger brottsförebyggaren Anna-Karin Kjellgren i polisregion väst.
Falköping Jack Vreeswijk och Jojje Wadenius gästade tillsammans under lördagskvällen Vilhelmsro gårdscafé. De två välkända musikerna spelade och sjöng tillsammans inför de drygt 100 gästerna.
BroddetorpFalköping är förstört – Tidaholms framtid är osäker.
Samtidigt slåss det om kungamakten i efterdyningarna av ett tredje världskrig.
Där har ni huvuddragen i Shakespeares Macbeth 2069 – efter klimatkatastrofen som ska spelas vid Naturum i sommar.
I helgen var det audition.
Lidköping550 fribiljetter har Lidköpings kommun fått till helgens Mellofest. Toppolitikerna är de som får fribiljetterna till den tv-sända deltävlingen. Kommunen har bestämt sig för att lotta ut ett antal av de andra biljetterna.
SkaraborgMånga unga lämnar Skaraborgs minsta kommun redan när de börjar gymnasiet, samtidigt som kommunen har en åldrande befolkning. Samma problem finns i många svenska landsbygdskommuner, som då får en liten andel befolkning i arbetsför ålder.
– Vi exporterar X antal ungdomar, säger Gullspångs kommunalråd Carina Gullberg (S).