De hade närmare 80 starter i dansstilarna Disco, Discojazz, Slowdance, Hiphop och Hiphop battle.

God sammanhållning och stämning mellan dansföreningarna där även två dansare från Tidaholm bildade par med dansare från Art Dance i Falköping och Dunderdans på Åland.

Totalt blev det 15 guld, elva silver och tio brons samt även andra fina placeringar.

Resultat

Disco Small tems junior/adult: 1) Star Champions

Disco Solo Elit Adult: 2) Agnes Holmbäck..

Resultat

Disco Small tems junior/adult: 1) Star Champions

Disco Solo Elit Adult: 2) Agnes Holmbäck-Svensson

Disco Solo Superstar youth/adult: 4) Amanda Fredriksson, 5) Hannah Beldt

Disco Solo Superstar junior/children: 1) Emmy Dönnes, 2) Vera Fredriksson, 7) Nora Ider, 10) Lisa Ahlin

Disco solo Rising Star junior: 2) Tua Sveder, 12) Alma Åsenlund

Disco solo Rising Star Children: 1) Isolde Lenneer, 6) Malva Ider, 10) Tuva Brittenstam- Rydell, 14) Tyra Axelsson-Klint

Disco Solo rekrytering Junior: 11) Linnea Andersson, 20) Ebba Ezelius

Disco solo rekrytering Children/kids: 2) Mira Sveder, 4) Ellen Lundberg, 4) Alice Nyström, 4) Nova Lemcke, 4) Stina Josefsson

Disco Duo Superstar Adult/youth: 3) Amanda Fredriksson & Hannah Beldt

Disco Superstar junior: 2) Emmy Dönnes &Vera Fredriksson, 3) Nora Ider & Lisa Ahlin

Disco Duo Rising star Adukt/youth: 1) Agnes Holmbäck-Svensson (DVT) & Natalie Forsberg (ARTD)

Disco duo Rising star Children: 1) Isolde Lenner & Lea Levin

Disco Duo Rekrytering children: 1) Malva Ider & Nova Lemcke, 2) Mira Sveder & Tuva Brittenstam-Rydell, 4) Ellen Lundberg & Tyra Axelsson-Klint

Discojazz solo rekrytering junior/youth: 3) Alma Åsenlund

Discojazz solo rekrytering kids/children: 4) Mira Sveder

Hiphop solo superstar junior: 3) Vera Fredriksson

Hiphop solo Risisng Star kids/children: 4) Lea Levin, 5) Nora Ider, 6) Tuva Brittenstam-Rydell

Hiphop solo Rekrytering junior: 4) Tua Sveder

Hiphop solo Rekrytering Children/kids: 3) Isolde Lenneer, 4) Mira Sveder, 4) Nova Lemcke, 4) Malva Ider, 4) Alice Nyström

Hiphop duo Superstar junior: 1) Vera Fredriksson & Nora Ider

Hiphop duo Rising star adult/youth: 1) Agnes Holmbäck-Svensson & Amanda Fredriksson

Hiphop duo Rekrytering Junior: 1) Emmy Dönnes (DVT) & Emmy Periskopi (FDDC)

Hiphop duo rekrytering Children: 1) Lea Levin & Tuva Brittenstam-Rydell

Hiphop Battle Rising star Junior: 2) Vera Fredriksson

Slowdance superstar junior/adult: 2) Emmy Dönnes, 3) Agnes Holmbäck-Svensson

Slowdance solo Rising Star Adult: 3) Hannah Beldt

Slow dance solo Rising star youth: 5) Amanda Fredriksson

Slow dance solo Rising star Junior: 3) Vera Fredriksson, 7) Alma Åsenlund

Slow dance Rising star children: 2) Lea Levin, 3) Nora Ider

Slowdance solo rekrytering junior: 1) Tua Sveder, 13) Linnea Andersson

Slowdance solo Rekrytering kids/Children: 3) Isolde Lenneer, 4) Mira Sveder, 4) Nova Lemcke, 4) Malva Ider, 4) Alice Nyström, 4) Stina Josefsson, 4) Tuva Brittenstam-Rydell, 4) Tyra Axelsson-Klint

Slowdance duo Rising star junior/adult: 1) Agnes Holmbäck-Svensson (DVT) & Natalie Forsberg (ARTD)

Slowdance duo rekrytering junior: 1) Isolde Lenneer & Vera Fredriksson, 4) Alma Åsenlund & Lisa Ahlin

Slowdance duo rekrytering children: 1) Lea Levin & Tuva Brittenstam-Rydell, 2) Mira Sveder & Nova Lemcke

Slowdance trio rekrytering adult: 2) Agnes Holmbäck Svensson & Hannah Beldt & Amanda Fredriksson

Annons