LavinolyckaFyra personer miste livet i en lavin i franska skidorten Tignes, nära mer välkända Val d'Isére, på måndagen. Fem personer saknas fortfarande på 2100 meters höjd.
FOTBOLLDet blir inget spel i IFK Falköping nästa säsong för Oscar Engelmark.
Den tidigare Skövde AIK-talangen är klar för spel i Lidköpings FK till nästa år.
SKÖVDEStiftelsen Skövde moské har nu beviljats bygglov för en moské, som i storlek är mindre än tidigare planerade moskéer i Skövde.
– Det kommer att betyda mycket för våra medlemmar, säger Smajo Sahat, ordförande i stiftelsen Skövde Moské.
Götene Miguel, eller Miggeman14 som han heter i Fortnite, är ett namn att lägga på minnet. Han spås av e-sportproffs kunna bli världsbäst i spelet som har över 200 miljoner registrerade användare. Vad som gör honom så unik? Han är bara fem år gammal.
FOTBOLLMittfältaren Gustav Löfwing Svensson gjorde stor succé i IFK Falköping och division 3 under säsongen som gick.
Nu lämnar han klubben för spel på en högre nivå.
Falköping Tolvåriga Noor var ensam hemma med sin knappt två år gamla lillasyster.
Plötsligt började det brinna på spisen i familjens villa.
Då visade Noor vad hon hade lärt sig vid brandövningen i skolan, hon satte sin syster och sig själv i säkerhet och ringde därefter 112.
– Det var ett mycket rådigt ingripande, säger Roger Almgren, räddningschef vid Samhällsskydd mellersta Skaraborg.
VaraEn man i 75-årsåldern fastnade i en trafikkontroll på Badhusgatan på torsdagen. Det visade sig att han var kraftigt berusade och hade redan mist körkortet i samband med en liknande situation.
Artikel 2 av 9
Blue Riders kammade noll – efter mardrömsstart i premiären