Moderaterna har utsett vilka personer partiet nominerar till olika politiska förtroendeuppdrag inom regionen. Partiets regionfullmäktigegrupp har tagit beslut om nomineringarna och valen kommer formellt att göras vid regionfullmäktiges möte nästa vecka. Uppdragen gäller från årsskiftet och fyra år framåt.

Linn Brandström från Töreboda, som tidigare i höst valdes till nytt regionråd och ordförande i personalutskottet, blir ledamot i Hälso- och sjukvårdsstyrelsen. Hon kommer också att ingå i styrelsen för Svensk luftambulans.

Styrelsen för regiongemensam hälso- och sjukvård är ett nytt organ i regionens omfattande politiska system, som närmast ersätter Styrelsen för beställd primärvård, där Linn Brandström är ordförande fram till årsskiftet. I den nya styrelsen blir Charlotte Nordström från Skara ordförande.

Charlotte Nordström, den mest personvalskryssade moderaten i regionen, har tidigare valts till ersättare i regionstyrelsen. Hon ska också ingå i Styrelsen för Västsvenska turistrådet.

Annika Håkansson från Lidköping kommer att sitta i Styrelsen för Skaraborgs sjukhus och även Styrelsen för Västtrafik.

Annons

I Östra hälso- och sjukvårdsnämnden blir Anette Karlsson, Theres Sahlström och Lars-Åke Carlsson ledamöter. Centerpartiet har sedan tidigare gått ut med att Gunilla Druve Jansson fortsätter som ordförande i denna nämnd som beställer vård i Skaraborg.

Ed Kahrs från Falköping blir ordförande i Östra patientnämnden. Björn Thodenius från Hova blir förste vice ordförande i kollektivtrafiknämnden och även ledamot i nämnden för hälsa och stressmedicin.

Moderaternas nomineringar till politiska uppdrag i regionen

Revisorer

Krister Stensson vice ordförande

Ulf Sjösten ledamot

Arkivnämnden

..

Moderaternas nomineringar till politiska uppdrag i regionen

Revisorer

Krister Stensson vice ordförande

Ulf Sjösten ledamot

Arkivnämnden

Jan Lindblom ordförande

Pierre Alpstranden ersättare

Styrelsen för Botaniska trädgården

Per Vorberg ledamot

Simon Hultström ersättare

Fastighetsnämnden

Susanna Cassberg ordförande

Henrik Josten ledamot

Adam Johansson ersättare

Björn Hesse ersättare

Styrelsen för Folkhögskolorna

Hans Schub ledamot

Kent Hansson ersättare

Tandvårdsstyrelsen

Angelica Lundgren Bielinski ordförande

Andreas Nilsson ersättare

Mikael Faleke ersättare

Hälso- och sjukvårdsstyrelsen

Lars Holmin ledamot

Linn Brandström ledamot

Johan Fält ledamot

Linda Jansson ersättare

Bente Johansson ersättare

Anette Karlsson ersättare

Angela Fasth Torstensson ersättare

Hälso- och sjukvårdsnämnd Göteborg

Johan Fält ordförande

Erik Lindqvist ledamot

Ida R Balog ledamot

Nicola Hesslén ersättare

Kristoffer Schill ersättare

Madeleine Kindmark ersättare

Hälso- och sjukvårdsnämnd Norra

Linda Jansson ordförande

Jörgen Molin ledamot

Mats Johansson ledamot

Eva Abrahamsson ersättare

Henrik Josten ersättare

Annicka Johansson ersättare

Carin Ramneskär ersättare

Hälso- och sjukvårdsnämnd Södra

Bente Johansson 1 vice ordförande

Oliver Öberg ledamot

Jonas Garmarp ledamot

Hanna Malmsjö ersättare

Mattias Karlsson ersättare

Kenneth Max ersättare

Richard Hallifax ersättare

Hälso- och sjukvårdsnämnd Västra

Angela Fasth Torstensson ledamot

Kent Lagrell ledamot

Ingvar Paulsson ledamot

Amanda Brown Stjänå ersättare

Jonas Mårdbrink ersättare

Jonathan Bessou ersättare

Hälso- och sjukvårdsnämnd Östra

Anette Karlsson ledamot

Theres Sahlström ledamot

Lars-Åke Carlsson ledamot

Lars Glad ersättare

Ida Davidsson ersättare

Victor Albertsson Tidestedt ersättare

Erik Ekblom, ersättare

Styrelsen för Närhälsan

Monika Beiring ordförande

Bengt Sjöberg ersättare

Styrelsen för Regiongemensam hälso- och sjukvård

Charlotte Nordström ordförande

Kristina Holmgren ersättare

Styrelsen för Habilitering och hälsa

Johnny Bröndt ledamot

Nämnden för Hälsa och stressmedicin

Björn Thodenius ledamot

Styrelsen för Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Henrik Ripa ordförande

Kajsa Hamnén ersättare

Tobias Björk ersättare

Styrelsen Södra Älvsborgs Sjukhus

Dennis Jernkrook ledamot

Ann Iberius Orrvik ersättare

Styrelsen för NU-sjukvården

Anders G Högmark ledamot

Johanna Ramneskär ersättare

Styrelsen Skaraborgs Sjukhus

Annika Håkanson ledamot

Marcus Källander ersättare

Styrelsen för sjukhusgruppen Väster

Anna-Lena Holberg ordförande

Dwight Sjöstedt ersättare

Sebastian Helin ersättare

Patientnämnd Göteborg

Per-Ola Maneschiöld ledamot

Susanne Grandin Biörrnerud ersättare

Patientnämnd Norra

Camilla Josefsson ledamot

Marie Edvinsson Kristiansen ersättare

Patientnämnd Västra

Magnus Linde ledamot

Samuel Kauffman ersättare

Patientnämnd Södra

Jan Holmin ledamot

Elise Benjaminsson ersättare

Patientnämnd Östra

Ed Kahrs ordförande

Peter Friberg ersättare

Samverkansnämnden VGR och region Halland

Johan Fält 1 vice ordförande

Tobias Björk ersättare

Kollektivtrafiknämnden

Björn Thodenius 1 vice ordförande

Christina Abrahamsson ledamot

Jan Lindblom ledamot

Sarah Ullmark ersättare

Mikael Staxäng ersättare

Mikael Johannisson ersättare

Krisledningsnämnd

Johnny Magnusson ordförande

Lars Holmin ledamot

Styrelsen Kultur i Väst

Gabriela Bosnjakovic ledamot

Carina Ridenius ersättare

Kulturnämnden

Ronnie Brolin ledamot

Birgitta Gunér ledamot

Alexander Abenius ledamot

Birgitta Bergman ersättare

Marcus Ewerstrand ersättare

Firidun Aleskerov ersättare

Miljönämnden

Mats Abrahamsson ledamot

Jessica Elmestam ledamot

Thomas Alpner ledamot

Sören Rafstedt ersättare

Lars Stålheim ersättare

Mathilda Ohlsson Larsson ersättare

Styrelsen för Naturbruksgymnasierna

Lars Gezelius ledamot

Johan Björkman ersättare

Regionutvecklingsnämnden

Lars Holmin ledamot

Carina Ridenius ledamot

Jan-Erik Wallin ledamot

Johan Jönsson ersättare

Tomas Johansson ersättare

Carin Ramneskär ersättare

Servicenämnden

Dan Åberg ordförande

Anna Wedin ledamot

Stefan Persson ersättare

Åsa Olsson ersättare

Styrelsen för Film i Väst

Stefan Svensson ledamot

Styrelsen för GöteborgsOperan

Arne Lernhag ordförande

Styrelsen för Göteborgs Symfoniker

Johnny Bröndt ledamot

Styrelsen för Sahlgrenska International Care AB

Peter Forsling ledamot

Styrelsen för Västsvenska Turistrådet AB

Charlotte Nordström ledamot

Styrelsen för Västtrafik AB

Peter Hermansson ordförande

Annika Håkanson ledamot

Kajsa Hamnén ledamot

Styrelsen för Göteborgs Spårvägar

Lars Holmin ledamot

Styrelsen för Regionteater Väst AB

Angelika Gelin ledamot

Samordningsförbundet Göteborg Centrum

Johan Fält ledamot

Samordningsförbundet Göteborg Hisingen

Kristina Holmgren ledamot

Samordningsförbundet Göteborg Väster

Sebastian Helin ledamot

Samordningsförbundet Mölndal, Partille, Härryda, Lerum och Alingsås

Angela Fasth Torstensson ledamot

Samordningsförbund Vänersborg och Mellerud

Linda Jansson ledamot

Samordningsförbundet Norra Dalsland med landstinget i Värmland, Säffle och Årjängs kommuner

Carin Ramneskär ledamot

Samordningsförbundet Östra Skaraborg

Anette Karlsson ledamot

Stiftelsen Bohusläns Museum

Björn Skår

Stiftelsen Västergötlands museum

Bertil Jonsson

Stiftelsen Borgmästare Lars Billströms donation

Stefan Svensson

Stiftelsen för Dalslands kanals framtida bestånd

Tor Wendel

Stiftelsen Eduard Magnus musikfond

Krister Persson

Stiftelsen Karl Frithiofson

Erik Ekblom

Stiftelsen Grevillis fond

Linn Brandström

Stiftelsen Gustaf Malmgrens fond för behövande musici

Krister Persson

Hensbackastiftelsen

Margareta Haglund

Stiftelsen Innovatum

Johan Jönsson

Stiftelsen James Dicksons minnesfond

Angelica Gelin

Stiftelsen Läckö slott

Bertil Jonsson

Stiftelsen Skaraborgsinstitutet

Martin Odenö

Västkuststiftelsen

Lars-Arne Staxäng

Västarvet

Anders G Högmark ledamot

Johan Ahlsell ersättare

Styrelsen Svensk Luftambulans

Linn Brandström ledamot

Övervakningsnämnd Borås

ChristTina Yngvesson ledamot

Rolf Skarin ersättare

Övervakningsnämnd Göteborg

Erik Lindqvist ledamot

Kent Lagrell ledamot

Övervakningsnämnd Mariestad

Peter Friberg ledamot

Mikael Faleke ersättare

Ed Kahrs ersättare

Övervakningsnämnd Vänersborg

Remigiusz Bielinski ledamot

Val