Premier Vartofta

Premie i No, skänkt av Karleby handelsträdgård samt Falbygdens Naturskyddsförening, går till Kasper Sagebrand.

Premie i hemkunskap, skänkt av Bonnierförlagen, går till Lovisa Wallin

Premie i matte, skänkt av Spanfood, går till Astrid Sjöberg.

Premie i idrott, skänkt av Bytt o Nytt sport, går till Evelina Johansson

Premie i So, skänkt av Vartofta buss, går till Ivar Nyholm

Premie i engelska, skänkt av Andrella, går till Emil Almqvist

Premie i tyska, skänkt av Goetheinstitutet i Stockholm, går till Elin Gustafsson

Premie i spanska, skänkt av Björnol, går till Emma Grimling

Premie i svenska, skänkt av Akademibokhandeln i Falköping, går till Viktoria Johansson

Premie i Textilslöjd, skänkt av Vartofta garn, går till Tove Gustavsson

Premie i Trä- & metallslöjd, skänkt av Gyllensvaans, går till Svante Marcus

Premie i Teknik, skänkt av Gyllensvaans, går till Winston Johansson

Premie i musik, skänkt av Prenics, går till Hanna Johansson

Annons

Premie i Bild, skänkt av VanArty konstnär, går till Julia Gustavsson.

Premier Kyrkerörsskolan

Bild: Maya Shannar 9B

Engelska: Edvin Andersson 9A, Matilda Karlström 9B, Alexander Odèn 9C, Barez Gardi 9D

Hem-och konsumentkunskap: Amanda Olerot 9D, Ida Tholin 9D

Idrott och hälsa: Elias Karlsson 9C

Matematik: Alfons Johansson 9A

Moderna språk, Franska: Rebecka Sehéler 9C

Tyska: Habiba Fejzuli 9C

Spanska: Filip Ekhede 9C, Jennie Rundqvist 9B

Musik, sponsras av Prenics: Ramiz Ismaili 9C

Textilslöjd: Nora Frölin 9D

Trä- och metallslöjd, sponsras av Borgunda Bygghandel: Oskar Öhgren 9A

Svenska: Eric Clenow 9A, Julia Malmer 9B, Gabriel Persson 9C, Karin Carlsson 9D

Sva: Hanan Almowazen 9B

Läspremie från Akademibokhandeln: Matilda Karlström 9B

Teknik, sponsras av Borgunda Bygghandel: Hanna Nadeau 9A

NO, Kemi: Julia Malmer 9B

Fysik: Edvin Andersson 9A

Biologi, sponsras av Falbygdens Naturskyddsförening: Filip Ekhede 9C

SO, Historia: Rebecka Sehéler 9A

Samhällskunskap: Hannaida Larsson 9B

Geografi: Gehin Gargis 9D

Religion: Hanna Nadeau 9A

Modersmål, Arabiska: Maya Shannar 9B

Bosniska: Dino Cemal 9A

Somaliska: Ayan Noh 9C

Stor utveckling under tiden på Kyrkerör: 9A Alfons Johansson, 9B Jennie Rundquist, 9C Ayan Noh, 9D Gehin Gargis

Vartoftaskolans elever i år 9 samlades till avslutning i torsdags, i likhet med övriga grundskolor.