SKIDORVåren 2018 la Marcus Hellner ner sin karriär.
Tre OS, fem VM och åtta säsonger på världscupen fick räcka.
I en lång intervju med sporten berättar Lerdalasonen om avslutet, övergången till "före detta skidåkare" och framtiden som helikopterpilot.
– Man glömmer fort, hur det var att ha den där träningen varje morgon. Jag kan få sådana där flashbacks ibland, i hur det känns när man ska ut. Men sedan är det också ett enkelt liv som idrottare. Man behöver inte fundera så himla mycket, säger Hellner.
FALKÖPINGNästa vecka föreläser Mustafa Panshiri, född i Afghanistan och före detta svensk polis, för gymnasieelever och allmänhet i Falköping.
– Förhoppningen är att det blir högt i tak, säger Karin Gustafsson, kurator på gymnasiet.
SkaraborgDen 42-åriga mamman hade bråkat med sin särbo och ville döva känslan. Med i bilen fanns parets fyra månader gamla bebis.
På E20 kraschade kvinnan in i ett bullerplank.
FALKÖPINGDe tyckte att det händer för lite i Falköping. När det var dags för företagarprojektet i skolan tog de saker i egna händer.
Nu bjuder Galej UF in till konsertkväll med Newkid som huvudakt.
Falköping”Vill inte”.
En mycket liten och bestämd hundvalp bjöd på ögonblicket som fångades av fotografen och gav honom segern i fototävlingen med Falköping och Skara i var sin ringhörna.
Fler personer i Skaraborg får hjälp att sanera sina skulder. Lyxfällan- effekten?
– Programmet kan såklart få människor att tänka på sin ekonomi och fundera över eventuella lösningar, säger Tizian Tang, teamchef inom skuldsanering hos Kronofogden.
VÄSTRA GÖTALAND I Västra Götaland får kvinnor med bröstcancer vänta längst i landet på operation. Endast 27 procent av patienterna opereras inom det satta målet på 28 dagar. Det visar siffror som presenteras i dag i Cancerfondsrapporten.
Artikel 2 av 9
Hellner om livet efter karriären: "Känner nästan bara fördelar"